Ręczne dodawanie użytkowników do grup SharePoint może być mozolnym zajęciem dla niektórych osób. Dużo klikania, skakania po zakładkach, głowienia się gdzie odnaleźć listę utworzonych grup. Dla użytkowników, którzy z SharePointem nie mają aż tak dużej styczności na co dzień, automatyzacja takiego procesu byłaby wybawieniem. A co jeśli wam powiem, że istnieje taka opcja w Power Automate?

Zanim przejdziemy do tematu przepływu, musimy utworzyć listę SharePoint, na którą będą dodawani użytkownicy z organizacji poprzez wypełnienie formularza.

Najważniejszym aspektem jest to, aby utworzyć w niej kolumnę o nazwie np. „Użytkownik”, której typem będzie „Osoba lub Grupa” (Person or Group). To właśnie w niej będą zawarte kluczowe dane tj. adres email, które są niezbędne do prawidłowego działania naszego procesu.

undefinedA teraz krok po kroku, przedstawię wam poniżej, jak zbudować przepływ w Power Automate, który za zadanie będzie miał dodawanie użytkowników z listy do grupy SharePoint:

  1. Zacznijmy od wyboru naszego wyzwalacza (triggera), a będzie to dokładnie „Po utworzeniu elementu” (When an item is created). W wymaganych polach wskazujemy Adres witryny oraz Nazwę listy.

    undefined
  2. Następnie dodajemy akcję, w której to właśnie będzie zachodziła cała magia, a mowa tu o akcji „Wyślij żądanie HTTP do programu SharePoint” (Send an HTTP request to SharePoint).

    Pozostało nam wypełnić nam pola, które będą kluczowe w procesie dodawania użytkowników do grupy SharePoint:

    Adres witryny – wskazujemy adres witryny, na której utworzona jest grupa, do której chcemy dodać użytkowników.

    Metoda – w tym polu z listy rozwijanej wybieramy metodę POST.

    Identyfikator URI – tutaj należy wpisać podane poniżej zapytanie, w miejscu <id> wpisujemy identyfikator grupy ID prowadzący do wybranej przez nas grupy. Unikalny numer znajduję się w adresie URL po wejściu do wybranej przez nas grupy. W naszym przypadku będzie to liczba 18.

    undefined
    /_api/web/sitegroups/getbyid(<id>)/users
    Nagłówki – tutaj musimy skupić całą swoją uwagę, aby nie popełnić błędu. Wpisujemy kolejno przedstawione wartości, znajdujące się w tabeli poniżej.

    undefined
    {

    "accept": "application/json;odata=verbose",
    "content-Type": "application/json;odata=verbose"

    }
    Treść – w tym polu również musimy zachować szczególną ostrożność i dołożyć wszelkich starań, aby nie popełnić błędu. W przypadku jego wystąpienia, niestety nasze żądanie HTTP nie zadziała, a to by była ostatnia rzecz, której chcielibyśmy doświadczyć.

    Zalecam skopiować poniższe zapytanie, w miejscu <email>, z zawartości dynamicznej wybieramy email pochodzący z kolumny typu „Osoba lub Grupa” (User or Group). W naszym przypadku będzie to Użytkownik Email.

    undefined
    {

    "__metadata": {

    "type": "SP.User"

    },

    "LoginName": "i:0#.f|membership|<email>"

    }
    undefined
    I tak o to proces budowania naszego przepływu dobiegł końca. Wspólnie dokonaliśmy automatyzacji, która ułatwi pracę niejednemu użytkownikowi, którego koszmarem są grupy SharePoint.