Co zrobić jeśli podczas budowania przepływu w Power Automate chcemy przefiltrować bibliotekę dokumentów po nazwie folderów lub plików? Do tego będzie nam potrzebne Zapytanie filtru (Power Query).

Pierwsze co przychodzi do głowy, to odwołanie się do kolumny Name w bibliotece SharePoint w Zapytaniu filtru akcji „Pobierz pliki (tylko właściwości)” (Get files (properties only)).

W naszym przypadku potrzebujemy przefiltrować całą bibliotekę dokumentów w celu odnalezienia folderu o nazwie „06-12-2023”. W takim razie utwórzmy nasze zapytanie, które będzie wyglądało następująco:

Name eq '06-12-2023'

undefinedWyżej ukazany sposób niestety nie zadziała i nasz przepływ zakończy swój bieg niepowodzeniem. Jako błąd otrzymamy informację, że kolumna o nazwie „Name” nie istnieje we wskazanej bibliotece i żadne wartości zapytania nie zostaną zwrócone.

undefinedundefined

Można się głowić godzinami, ale jak to nie ma takiej kolumny skoro jest widoczna w bibliotece dokumentów na witrynie SharePoint. Zatem jak prawidłowo odwołać się i przefiltrować kolumnę „Name”, aby odnaleźć szukaną przez nas wartość w postaci folderu o nazwie „06-12-2023”?

Do zapytania filtra zamiast „Name” wpisujemy „FileLeafRef…”. Jest to odnośnik do kolumny, w której zawarta jest pełna nazwa folderu lub pliku w bibliotece SharePoint. Mimo wszystko, że obie nazwy odnoszą się do jednej kolumny to jest między nimi różnica. Polega na tym, że „Name” jest to nazwa wyświetlana kolumny, a „FileLeafRef” jest to tzw. Internal Name będący dokładnym odwołaniem się do kolumny z nazwą. Nasze zapytanie będzie wyglądało następująco:

FileLeafRef eq '06-12-2023'

undefined

Wykorzystując Internal Name „FileLeafRef” w zapytaniu filtra akcji „Pobierz pliki (tylko właściwości)” (Get files (properties only)), przepływ zakończy z powodzeniem swoje działanie oraz wartość naszego zapytania zostanie zwrócona prawidłowo.